Yıldırımdan Korunma ve Topraklama

Yıldırımdan Korunma ve Topraklama

Tesislerde olası yıldırım oluşumlarının zararlarından korunmak için iki tür korumaya ihtiyaç vardır, birincisi yıldırımın ilk etkilerinden korunmak için dış yıldırımlıklar ve ikincisi tesise veya yakınlarına düşen yıldırımların elektrik hatlarında oluşturacağı etkilerden korunmak için iç yıldırımlıklar.

Paratoner sistemi; kontrolsüz yıldırım düşmelerine karşı havayı iyonlaştırarak yıldırımın kendi üzerlerinden toprağa iletilmesini sağlayan, “belli bir çapta” koruma yapabilen sistemlerdir. Koruma çap aralığı; korunacak yapının fiziksel özellikleri, kullanım amacı ve bulunduğu coğrafyanın koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Topraklama Sistemi; bir yapının temelini oluşturur ve devreye girdiği noktada hayati önem taşır. Topraklamanın bulunmadığı ya da kusurlu bulunduğu bir tesiste üretim kaybından başlayarak yangın çıkması ve can kaybı yaşanmasına kadar birçok riskle karşı karşıya kalmak mümkündür. Günümüzde son derece hassas bir yere sahip bu konu, Türkiye’de “Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği” baz alınarak planlanmaktadır.